Szczenięca dieta

Nie można też zapomnieć o tłuszczach nienasyconych, cynku, miedzi, witaminie A itd. 

Dlatego aby odpowiednio sprawować opiekę nad małym psiakiem, najpierw trzeba się do tego odpowiednio przygotować, poprzez poszerzanie swojej wiedzy na tematy wychowawcze i żywieniowe. 

Pierwsze tygodnie

Dla każdego psiego niemowlęcia, przez pierwsze 4 tygodnie życia, źródłem pożywienia jest mleko matki, które zawiera wszystko co dla niego niezbędne. Wtedy malec nabywa przeciwciała, zapewniające mu odporność, aż do momentu, kiedy substancję zastąpią produkty stałe. Posiłki, powstałe z ich wykorzystaniem wprowadzamy ok. 4 tygodnia, właśnie wtedy pupilom zaczynają wyrastać pierwsze ząbki. Zmiany oczywiście wprowadzamy stopniowo. W czasie gdy młode wciąż jest karmione przez suczkę, możemy podać mu trochę mokrej karmy (oczywiście przeznaczonej dla szczeniąt) lub karmę suchą zmiękczoną w wodzie. Takie danie musi posiadać wysoką zawartość białka i kalorii - ok. 450 kcal na 100 g pożywienia. 

Pierwsze miesiące

Pamiętając o tym, aby rodzaj jedzenia był dobrany do rasy, wieku i wielkości podopiecznego, od ok. 6 tygodnia życia, jego dieta może w pełni opierać się o gotowe produkty. Częstotliwość posiłków powinna wynosić 3 lub 4 razy w ciągu dnia. Taki stan rzeczy utrzymujemy do 6 miesiąca życia. Po jego ukończeniu, zaczynamy redukować ilość podawanych porcji do 2. W specjalnych karmach, zachowana jest równowaga między wartościami odżywczymi potrzebnych maluchowi. Trudno będzie ją utrzymać, karmiąc go domowym jedzeniem. Wbrew pozorom, karmienie psiaka samym mięsem, nie wpłynie pozytywnie na witaminową gospodarkę organizmu. W konsekwencji, może to doprowadzić do spowolnienia przemiany materii i osłabienia kości, które są przecież w trakcie wzrostu. 

Szczeniak powinien pić czystą wodę. Jeżeli bardzo nam zależy na tym by spróbował produktu na bazie mleka, niewielka ilość kefiru nie powinna mu zaszkodzić. Krowie mleko jest zupełnie wykluczone. Psiaki praktycznie nie tolerują zawartej w nim laktozy. Po napiciu się płynu, dostaną bólów brzucha i biegunki, mogącej doprowadzić do poważnego odwodnienia i osłabienia. 

Podsumowanie

Tworząc jadłospis dla naszego podopiecznego musimy wziąć pod uwagę jego rasę (każda rozwija się inaczej), rozmiar, wiek, tempo wzrostu, ilość i rodzaj aktywności fizycznej. Psy mniejszych gabarytów zazwyczaj kończą rosnąć ok. 9/12 miesiąca.

Natomiast te nieco większe, do 12, a niektóre nawet i 24 miesiąca życia. Dlatego każdy pies zacznie jeść karmę dla dorosłych osobników w innym czasie, jednak zawsze po zakończeniu procesu wzrostu. 

Dzienna dawka jedzenia zależy też od indywidualnych potrzeb podopiecznego, ma to duży wpływ na jego zdrowie.

{product:1322}

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku