Dieta monobiałkowa

Nietolerancja pokarmowa i alergia dotykają coraz więcej zwierząt, a ich skutki są niezwykle uciążliwe. W walce z nimi niezawodna jest dieta monobiałkowa.

Patologiczna reakcja organizmu

Do najpowszechniejszych objawów alergii, nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowej możemy zaliczyć: zapalenie ucha zewnętrznego; świąd - występujący w okolicach pyska, łap, pachwin, uszu, szyi; wylizywanie - zwłaszcza łap i pachwin; powstałe w wyniku autouszkodzeń blizny, strupy, rany, brak włosia; biegunki, zapalenie żołądka, wymioty, wzdęcia. 

Choroby

Niektóre choroby niezwiązane z alergią, mogą cechować się podobnymi dolegliwościami, dlatego zanim założymy, że nasz pupil zmaga się z nadwrażliwością pokarmową, najpierw skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, który zaopiniuje czy problemy zdrowotne nie są wynikiem, np. zapalenia mieszków włosowych, zapalenia skóry przebiegającego razem ze świądem czy ataku ektopasożytów (wszy, świerzbowców). 

Alergeny

Najczęściej uczulają białka pochodzenia zwierzęcego i dodatki pokarmowe, takie jak wołowina, drób, jajka, kukurydza, pszenica (zazwyczaj stosowane w zwykłych karmach, możliwych do zakupienia w sklepie spożywczym). Układając jadłospis dla zwierzęcia z alergią, warto wyeliminować potencjalne alergeny przynajmniej na jakiś czas. Niestety alergia może się pojawić w każdym momencie, niezależnie od wieku czworonoga. Narażony jest na nią zwłaszcza w pierwszym roku życia. Takie rasy psów jak: Shar pei, Labrador retriver, Owczarek niemiecki, Golden retriver, Buldog francuski, Mops, mają ku nadwrażliwości pokarmowej szczególne predyspozycje.

Leczenie

Najpowszechniejszą i jak dotąd najskuteczniejszą formą walki z alergią jest specjalna dieta. Jeśli odżywiamy podopiecznego gotowymi karmami, możemy zakupić:

karmy weterynaryjne - zawierają hydrolizowane białko. Hydrolizowane to znaczy podzielone na mniejsze cząsteczki, wskutek rozbicia łańcucha peptydowego na aminokwasy bądź krótsze łańcuchy. Dzięki temu, układ immunologiczny nie wykrywa rodzaju dostarczanego białka i nie zostaje pobudzony; 

produkty monobiałkowe - stają się coraz popularniejsze wśród psich właścicieli. Często są tańsze i bardziej skuteczne od karm weterynaryjnych. W ich składzie powinien znajdować się jeden rodzaj białka zwierzęcego - najlepiej wybrać karmę gwarantującą białko, z którym pupil nie miał wcześniej do czynienia. 

Dieta monobiałkowa

Jeżeli jednak psie posiłki bazują na pożywieniu domowym, warto zadbać aby było ono monobiałkowe. Tak samo jak w przypadku gotowych produktów, należy wybrać jak dotąd nieznane źródło białka zwierzęcego, np. zamiast kurczaka, konina lub zamiast ryżu, tapioka. 

Taki stan rzeczy utrzymujemy przez 8-10 tygodni. W tym czasie objawy alergii powinny zniknąć. Istotnym jest, aby zwierzakowi nie podawać dodatkowych smakołyków, gdyż też mogą wywoływać alergię i utrudnić późniejsze rozpoznanie substancji uczulającej. Następnie pojedynczo co 4 tygodnie wprowadzamy produkty, wchodzące w skład poprzedniej diety i bacznie obserwujemy psa. Alergen wywołuje w organizmie zwierzęcia reakcję po ok. 7 dniach. 

Aby zachować systematyczność i pełną kontrolę nad dietą, warto założyć sobie dziennik. 

Podsumowanie

Nadwrażliwość pokarmowa dotyka coraz większą liczbę zwierząt. By temu zapobiec, należy zapewnić im zrównoważoną, zbilansowaną dietę, opierającą się o produkty wysokiej jakości. 

Jeżeli zauważymy, że nasz pupil przejawia nietypowe zachowania, bądź na jego ciele pojawiają się zmiany chorobowe, natychmiast zgłaszamy się do weterynarza. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Śledź nas na Facebooku